Dobrý den, vážení zákazníci skupiny SK-EKO.
V dnešním, 3. díle našeho Informačního seriálu o sběrných surovinách se budeme věnovat další recyklovatelné surovině a tou je měď.
Měď je načervenalý ušlechtilý kovový prvek, který se velice dobře mechanicky zpracovává, vyznačuje se velmi dobrou tepelnou a elektrickou vodivostí a to i ve formě slitin, jako jsou bronz a mosaz. Nejznámějším bronzem je slitina mědi s cínem. Pod pojmem bronz však rozumíme slitinu mědi s jakýmkoliv prvkem mimo zinku (taková slitina se nazývá mosaz).
Podle zprávy Mezinárodní studijní skupiny pro měď (ICSG) pochází 41,5% mědi, používané v Evropě, z recyklace.
Tato oboustranně výhodná situace pomáhá naplňovat naši stále se zvyšující poptávku po tomto kovu (+250% oproti roku 1960), přitom současně pomáhá snižovat dopad produkce na životní prostředí a zajišťuje dostupnost mědi pro příští generace, protože měď lze plně recyklovat a opakovaně znovu a znovu používat bez jakýchkoli ztrát jejích vlastností. Běžný počítač obsahuje kolem 1,5 kg mědi, typický dům asi 100 kg a větrná turbína 5 tun.
Měď se používá také například ve:
1. Stavebnictví:
2. Vysoká elektrická vodivost se uplatňuje při výrobě:
3. Vynikající tepelná vodivost mědi se uplatní při výrobě:
Kam s měděným odpadem?
Kovy, jako jsou železo, hliník a právě i měď se vykupují v síti firem, jako je ta naše, které se na zpracování kovů specializují. V poslední době existuje také systém zpětného odběru celých elektrických a elektronických zařízení, které tyto firmy rozebírají na jednotlivé komponenty (konkrétní druhy kovů) a dále je opětovně recyklují.
Věříme, že jste si při čtení tohoto článku rozšířili Vaše obzory a našli v něm něco zajímavého.
Nashledanou u dalšího dílu.
Tým skupiny SK-EKO.